Ing. Jana Martínková

Projekty

Česká národní infrastruktura pro biologická data

Program
Projekty velkých infrastruktur pro VaVaI
Poskytovatel
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kód
LM2023055
Období
2023 - 2026
Popis
Projekt ELIXIR CZ, Česká národní infrastruktura pro biologická data, je zaměřen na zpracování, uchovávání, sdílení a analýzu dat v oblasti věd o živé přírodě. Cílem projektu je zajistit, aby data generovaná ostatními infrastrukturami splňovala kritéria FAIR – findable, accessible, interoperable and reusable, nutná k jejich plnému využití. Infrastruktura ELIXIR CZ je založena na expertní části zajišťované unikátním know-how špičkových odborníků z oblasti bioinformatiky, genomiky, biologie, medicíny, informatiky a počítačového inženýrství a na technické části spočívající v heterogenním souboru hardware a software prostředků a specifických architektur podle povahy zpracovávaných dat. Toto unikátní technické řešení je naplňováno především přímým zapojením e-infrastruktur zodpovědných za pokročilá IT řešení, budování datových úložišť, přístup k datům a výpočetním kapacitám. Cílem infrastruktury ELIXIR CZ je provozování pokročilých bioinformatických nástrojů, unikátních a zároveň interoperabilních datových zdrojů pro všechna odvětví současné biologie, školení odborníků a řešení pro dedikaci výpočetních prostředků a jejich specifických technických parametrů podle potřeb uživatelské komunity. Základním prvkem pro přístup a sdílení dat jsou nástroje pro autorizaci a autentizaci uživatelů, které umožňují přístup k datovým zdrojům a nástrojům. Jde většinou o vysoce rozvinuté metody, které jsou na základě schopnosti identifikovat uživatele používány pro přístup k datovým zdrojům včetně těch, které se týkají vysoce citlivých dat. Obecně představuje toto řešení technologii použitelnou ve všech disciplínách pracujících se sdílenými daty napříč vědami o živé přírodě a v podstatě i mimo ni. ELIXIR CZ se výrazně profiluje v oblasti správy dat (Data Management), a to od úrovně uživatelů po úroveň administrátorů vědeckých projektů. Koncepce a nástroje v této oblasti jsou aplikovatelné na řešení procesů od generování dat po jejich archivaci a využitelnost.

Národní repozitářová platforma pro výzkumná data

Program
Operační program Jan Amos Komenský
Poskytovatel
Evropská komise
Kód
, CZ.02.01.01/00/23_014/0008787
Období
2024 - 2028
Popis
Projekt NRP pro výzkumná data přímo reaguje na potřebu podpory implementace iniciativy EOSC v ČR vytvořením a pilotním provozem Národní repozitářové platformy jako klíčového prvku Národní datové infrastruktury, definované v koncepčním dokumentu „Architektura implementace iniciativy EOSC v ČR“ . Výzkumná komunita v ČR v současné době trpí vysokou roztříštěností výzkumných dat a absencí koncepce jejich správy. Iniciativa EOSC a podpora péče o data v souladu s FAIR principy si klade za cíl konsolidovat prostředí výzkumných dat a poskytnout zázemí, nástroje i postupy, které tomuto cíli napomohou. Projekt NRP pro výzkumná data se proto soustředí na realizaci klíčových komponent, které systémově přispějí k výraznému zlepšení současného stavu v oblasti správy výzkumných dat. Hlavní výstupy se tak soustředí na rozvoj architektury Národní datové infrastruktury (NDI) a specificky NRP jako její ústřední součásti (a to včetně náležitého zabezpečení a technické podpory), zprovoznění konkrétních platforem pro tvorbu repozitářů NRP, pilotní provoz vybraných repozitářů a „catch-all“ repozitáře, implementovaných v rámci NRP, zajištění funkčních vazeb mezi konkrétními repozitáři a systémem užívání PID, zajištění komponent pro napojení repozitářů na Národní metadatový adresář a zajištění podpory pro práci s licencemi, vývoj integrovaného řešení pro plánování správy dat, stejně tak jako vytvoření koordinované vzdělávací podpory pro efektivní využití NRP.

Open Science Plan-Track-Assess Pathways

Program
Horizon Europe
Poskytovatel
Evropská komise
Období
2024 - 2027
Popis
The project deals with streamlining the work with FAIR data in research - their planning (plan), monitoring (track) and evaluation (assess). It is primarily about introducing interoperability between existing DMP creation tools, SKG-type services and evaluation tools. Likewise, other supporting tools related to research data management will be incorporated. The results of the project will be verified by a number of pilots across Europe.