Hacking mysli – jak se mu bránit?
Jak hacking mysli může probíhat? Jaké jsou druhy digitální manipulace a co je memetika? O tom všem s Ing. Josefem Holým, externím vyučujícím z Katedry informační bezpečnosti na FIT ČVUT.
Předchozí díly
Tools for thought: Jak lépe přemýšlet s pomocí digitálních nástrojů?
Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? O tom všem s Ing. Eliškou Šestákovou, Ph.D., členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT.
Nevěřte všemu, co vidíte – aneb co to znamená vizualizace dat?
K jakým chybám může docházet při vizualizaci dat a jak jim předcházet? Jak se dá s daty manipulovat a jak je dobře číst? O tom všem s Ing. Magdou Friedjungovou, Ph.D., členkou Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
Proč programovat bezpečně?
Jaké jsou základní principy bezpečného programování? Jsou databáze lákavý cíl a jak je chránit? Jaká jsou různá rizika u internetových a desktopových aplikací? O tom všem s Ing. Josefem Kokešem, Ph.D., z Katedry informační bezpečnosti FIT ČVUT.
Jak rozpoznat hrozby v šifrovaném provozu?
Co je to šifrování síťového provozu, jaké jsou jeho nevýhody a jaké jsou nástroje na jeho monitorování? Co je to DNS nebo protokol Encrypted Client Hello? O tom všem s Ing. Karlem Hynkem, Ph.D., členem Katedry číslicového návrhu.
Proč je Wikipedie tak úspěšná?
Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah? O tom všem s Bc. Martinem Urbancem, místopředsedou Wikimedia ČR a zároveň jediným Čechem pracujícím pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář.
Jak se monitoruje síťový provoz?
Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Ing. Tomášem Čejkou, Ph.D., vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.
Jak je složité si vytvořit vlastní počítačovou hru?
Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s Ing. Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.
Jak využívat umělou inteligenci bezpečně?
Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery… To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s prof. RNDr. Pavlem Surynkem, Ph.D., odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.
Jak se dá IT využít k tvorbě hudby?
Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V srpnovém dílu se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Nejen o tom s tvůrcem znělky tohoto podcastu Jakubem Baierlem. Jakub vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee.
Jak jsem zvládl prvák na FIT ČVUT?
Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V červencovém dílu se dozvíte, jak se čerstvému absolventovi prvního ročníku bakalářského studia FIT ČVUT podařilo prvák zvládnout, co ho nejvíce překvapilo, co bylo nejtěžší a co mu pomohlo. O tom všem s Nikem Semerádem, kterého zpovídal jeho kamarád a spolužák Štěpán Pechman.
Jak se používají superpočítače?
K jakým výpočtům a úlohám se superpočítače využívají? Jaké ukazatele musí splňovat, aby mohly náročné výpočty vyřešit? O tom všem s Ing. Danielem Langrem, Ph.D., členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
Co mají společného Platón a technologie?
Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy? O tom všem s kolegy Sary Polak z výzkumné skupiny CCHAOS FIT ČVUT Mgr. et Mgr. Jakubem Šenovským, Ph.D., a Mgr. Tomášem Houdkem, Ph.D.
Jak se modelují exoplanety?
Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ing. Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
Jak fungují doporučovací systémy?
E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy… Miliony informací, které člověk není schopen už zpracovat a potřebuje pomoc najít to, co hledá. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? O tom všem s Ing. Vojtěchem Vančurou z Katedry aplikované matematiky.
Přístupové karty – jejich výhody a rizika?
Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, MSc., studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.
K čemu jsou nám superpočítače?
Lékařství, fyzika, chemie… ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem s Ing. Jakubem Šístkem, Ph.D., z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
Jak počítačově simulovat chování lidí?
Jak modelovat kolektivní chování a co je to agentní model? Jaké vlastnosti má mít takový agent, aby se dal v modelu použít, a co je to fantomová zácpa? Nejen o tom s Ing. Pavlem Hrabákem, Ph.D., z Katedry aplikované matematiky.
Jak se žije v době datové?
Sociální sítě, chytré domácnosti, vědecké experimenty… Jakým způsobem za sebou lidé data zanechávají? Co jsou to FAIR data a k čemu slouží Data management plan? O tom všem s doc. Ing. Robertem Perglem, Ph.D., zakladatelem a vedoucím Centra pro konceptuální modelování a implementace (CCMi) na Katedře softwarového inženýrství.
Veřejná data – hrozba, nebo příležitost?
Data z ministerstev, z očkovacích míst nebo mapování insolvencí… Kde a jak lze dnes data získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? O tom všem s Ing. Markem Sušickým, spoluzakladatelem Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz.
Proč je matematika důležitá pro informatiku?
Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá? Proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? O tom všem s Ing. Karlem Kloudou, Ph.D., vedoucím Katedry aplikované matematiky.
Jak zařídit, aby mi dal lajk Elon Musk?
Antropologie, informační technologie nebo umělá inteligence… Tím vším se zabývá moderátorka podcastu Jedničky a Nuly Sara Polak. Zjistíte, jak umí znalosti z jednotlivých oborů propojit, jaké jsou její plány do budoucna a co je nový fakultní projekt Chaos. V letním dílu fakultního podcastu ji zpovídá její kamarád Ondřej Brém, vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní.
Jak se ze školní lavice dostat až do kanceláře děkana?
Proč se rozhodl studovat FIT? Splnilo studium jeho očekávání? A co je to Apakrychle? O tom všem s Ing. Tomášem Nováčkem – absolventem specializace Softwarového inženýrství, který na FIT ČVUT nadále působí jako doktorand, učitel, předseda Akademického senátu FIT, redaktor časopisu Buď FIT a zadní odborník na Apakrychle.
Jak virtuální realita může přiblížit minulost?
Archeologie, historické stavby, archivářství… Jak se díky virtuální realitě dá vrátit do minulosti, o čem je projekt Věnná města českých královen a jaký je rozdíl mezi virtuální a mixovanou realitou, to vše vysvětluje Ing. Jiří Chludil z Katedry softwarového inženýrství.
Jak algoritmy doporučují obsah na internetu?
Co nakupovat, co číst, co poslouchat, kam jet… Kde všude se algoritmy a doporučovací systémy v dnešní době používají, k čemu slouží a jak se dají využít, vysvětluje proděkan pro spolupráci s průmyslem doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D., z Katedry aplikované matematiky.
Jaká jsou rizika při používání stejných hesel?
Internetové bankovnictví, Amazon, Google, Facebook… Proč je důležité chránit své účty unikátními silnými hesly, jak může hacker stejné heslo pro více účtů zneužít a k čemu nám pomůže správce hesel, vysvětluje Ing. Josef Kokeš z Katedry informační bezpečnosti.
Jsou auta plná moderních technologií bezpečná?
Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Ing. Jiří Dostál, Ph.D. člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.
Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru?
Co mají společného informační technologie a astronomie? Jak se dá informatika využít např. při zkoumání hvězd a co všechno jsme díky ní schopni zjistit o vesmíru samotném? To prozradil první astroinformatik RNDr. Petr Škoda, CSc.
Mohou roboti nahradit lidi ve skladech?
Umí robot výrobek ve skladu jen najít nebo ho umí i zabalit? Jaká je úloha robotů ve skladech nebo jaký je rozdíl mezi robotickým agentem a robotem? Nejen to nám prozradil doc. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D., odborník na umělou inteligenci v robotice a vedoucí Laboratoře robotických agentů. Odborník, který vymýšlí nové algoritmy pro automatizaci skladů.
Proč se nebát kamer ve veřejném prostoru?
Veřejný prostor, továrny, živočišné nebo rostlinné odvětví. Kde všude se kamery v současné době používají, k čemu slouží a jak se dá nakládat se záběry z kamer z pohledu GDPR prozradil Ing. Jakub Novák, vedoucí Laboratoře zpracování obrazu (ImproLab).
Dokážeme žít bez umělé inteligence?
Předpovědi počasí, navigační systémy nebo umění. Kde všude se umělá inteligence v současné době používá, prozradil Mgr. Petr Šimánek, vědecký odborník na AI a dynamické systémy z Laboratoře datových věd (DataLab). Je spoluřešitelem projektu „Použití umělé inteligence pro zlepšení predikce srážek“, který probíhá ve spolupráci s firmou Meteopress. Společně s dalšími odborníky tak učí umělou inteligenci předpovídat počasí.
Kdy nám budou drony doručovat nákupy?
Policejní i záchranářské akce, natáčení filmů i zábava. O tom, jaké mají drony v současnosti i v budoucnu reálné využití s Ing. Lukášem Brchlem. Absolvent, vyučující a člen Laboratoře zpracování obrazu FIT ČVUT je zakladatelem startupu Dronetag, který přináší řešení pro bezpečný a efektivní provoz dronů na základě nové evropské legislativy.
Moderátorka
Sara Polak
Sara je původem archeoložka a evoluční antropoložka, která strávila posledních 8 let v technologických startupech v LA a Londýně. Zaměřuje se na vytváření konceptu cloudových civilizací, které jsou mechanismem pro využívání technologií k optimalizování evolučního potenciálu společnosti. Popularizuje a demystifikuje umělou inteligenci pro širokou veřejnost a založila technickou klubovnu Paioneers.
O podcastu
Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.
Podcast připravuje PR oddělení za technické podpory Oddělení ICT. Znělku vytvořil hudební producent a absolvent fakulty Jakub Baierl, vystupující pod uměleckým jménem Bariel.